Hodowla alpak cieszy się coraz większą popularnością. Te puchate zwierzęta są powszechnie wykorzystywane w celach rekreacyjnych. Wełna alpak jest natomiast szczególnie ceniona w branży tekstylnej. Jak założyć hodowlę krok po kroku? O czym trzeba pamiętać?
Czy hodowlę alpak trzeba rejestrować? Poznaj najważniejsze wymagania prawne
Od stycznia 2023 roku każdy właściciel alpaki jest zobowiązany do jej rejestracji w ARiMR. Urząd nadaje zwierzęciu odpowiedni numer identyfikacyjny oraz ustala siedzibę stada. Niedopełnienie tego obowiązku wiąże się z poważnymi konsekwencjami prawnymi.
Należy pamiętać również o tym, że osoba, która chce hodować alpaki, musi założyć działalność gospodarczą. Proces ten wygląda tak samo jak w przypadku innych firm. Konieczne jest złożenie odpowiedniego wniosku do CEIDG – obecnie można zrobić to online. W formularzu należy wybrać punkt 01.49.Z.
Hodowców alpak obowiązuje również konieczność zachowania odpowiedniej higieny. Muszą oni współpracować z lokalną Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną. Niektórzy decydują się też na dołączenie do Polskiego Związku Hodowców Alpak.
Czy stała opieka weterynaryjna jest obowiązkowa dla hodowli alpak?
Prowadzenie hodowli alpak wiąże się z koniecznością zapewnienia stałej opieki weterynaryjnej. Zwierzęta te muszą bowiem przechodzić okresowe kontrole stanu zdrowia, a także szczepienia. Hodowcy są zobowiązani do przestrzegania ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt.
Gdzie kupić alpaki do hodowania?
Do prowadzenia hodowli alpak niezbędne są zwierzęta. Należy kupować je z zarejestrowanych hodowli, które działają zgodnie z prawem i dysponują kompletem niezbędnych dokumentów. Ważny jest rodowód alpaki i potwierdzenie, że zwierzę jest zdrowe, a jego przodkowie nie borykali się z chorobami genetycznymi.
Podczas kupna/sprzedaży alpak należy skupić się przede wszystkim na ich stanie zdrowia, warunkach panujących w gospodarstwie sprzedawcy oraz dokumentacji. Warto unikać niezweryfikowanych handlarzy – współpraca z nimi może narazić Cię na poważne konsekwencje.
Hodowla alpak – od czego zacząć przygotowania do pojawienia się zwierząt?
Zanim do Twojego gospodarstwa trafią zwierzęta, hodowla alpak musi zostać odpowiednio przygotowana. Ważne jest zadbanie o właściwe warunki dla nowego stada.
Jak duże powinno być pastwisko dla alpak?
Jedna alpaka potrzebuje przestrzeni wynoszącej około 5 metrów kwadratowych. W przypadku pastwiska warto postawić na większą przestrzeń, która pozwoli zwierzakom na zachowanie codziennej dawki ruchu. Alpaki to zwierzęta stadne, dlatego teren powinien być odpowiednio duży dla co najmniej kilku osobników.
Jak przygotować stajnię do hodowli alpak?
Alpaki powinny być trzymane w stajniach, w których są chronione przed czynnikami atmosferycznymi. Pomieszczenia te należy wyłożyć materiałem, który zapobiegnie gromadzeniu się wilgoci. Zwierzęta muszą mieć również stały dostęp do wody i jedzenia oraz wybieg. Przyszły właściciel alpak powinien zadbać także o to, by latem stado mogło schłodzić się w cieniu.
Niezbędne wyposażenie, o którym warto pamiętać
Hodowla alpak musi być wyposażona w różnego rodzaju akcesoria, takie jak np.:
koryta – to w nich podaje się jedzenie,
miski – wykonane z trwałych materiałów, jak np. kamień,
poidła – zapewniające stały dostęp do świeżej wody,
obroże – ułatwiające identyfikację alpak,
kolczykownice – służą do znakowania zwierząt.
W sklepie internetowym Lewmik.pl znajdziesz wszystkie akcesoria do hodowli alpak. To zarówno elementy wyposażenia stajni, jak i przyrządy niezbędne do znakowania czy pielęgnacji zwierząt.
Zakładanie hodowli alpak – podsumowanie
Alpaki potrzebują mniej zaangażowania niż wiele innych zwierząt, dlatego cieszą się tak dużą popularnością. Wykorzystuje się je zarówno w celach rekreacyjnych, jak i np. w alpakoterapii. Z wełny alpak tworzy się natomiast jakościową odzież.
Alpaki zyskują coraz większą popularność nie tylko w Polsce, lecz także na całym świecie. Ich hodowla wymaga jednak dopełnienia wielu formalności i odpowiedniego przygotowania gospodarstwa przed przyjazdem zwierząt. Warto wybierać jakościowe produkty, które pozwolą na zachowanie właściwego stanu zdrowia i samopoczucia alpak.
Dowiedz się również z naszego innego artykułu, jak założyć hodowlę królików: https://lewmik.pl/jak-zalozyc-hodowle-krolikow-poradnik-dla-przyszlych-hodowcow/