Uncategorized

Jak działa elektryczny pastuch? Tajniki działania pastucha

jak-dziala-elektryczny-pastuch

Pastuchy elektryczne są powszechnie wykorzystywane na pastwiskach i wokół upraw. Zabezpieczają przed ucieczką stada, a także dzikimi zwierzętami – głównie dzikami oraz drapieżnikami. Jak działają ogrodzenia elektryczne? Czy są bezpieczne?

W jaki sposób działa pastuch elektryczny? Wyjaśniamy!

Pastuch elektryczny składa się z metalowych elementów pod napięciem. W wyniku zetknięcia się z nimi ciałem dochodzi do przepływu prądu i krótkotrwałego uczucia bólu. W takiej sytuacji zwierzę automatycznie się cofa.

Już kilkukrotne zetknięcie z ogrodzeniem elektrycznym wykształca w zwierzętach nawyk unikania podchodzenia do granicy pastwiska. Takie rozwiązanie zapobiega ucieczkom stada, a także przedostawaniu się na teren gospodarstwa rolnego dzikich zwierząt. Pastuch elektryczny chroni m.in. przed dzikami niszczącymi uprawy, a także drapieżnikami polującymi na bydło, trzodę czy owce.

Z czego składa się pastuch elektryczny? Tajniki konstrukcji

Działanie ogrodzenia elektrycznego polega na przesyłaniu prądu przez metalowe elementy. Aby było to możliwe, konieczne jest zastosowanie kilku elementów. Pastuch składa się m.in. z elektryzatora, przewodów i złączek, palików oraz izolatorów.

Elektryzator pastucha – w jaki sposób działa?

Elektryzator to element, który wysyła impuls elektryczny do przewodów. Każdy z nich trwa około 0,1-0,3 milisekundy. Następują one w odstępach 1,2 sekundy, dzięki czemu są bezpieczne dla zdrowia i życia zwierząt.

Przewody i złączki do pastucha elektrycznego

Przewody i złączki to elementy, z którymi stykają się zwierzęta chcące przekroczyć granicę gospodarstwa rolnego. Wykonuje się je z metalu ocynkowanego, taśm elektrycznych lub plecionki. Bez względu na wybrany rodzaj przewodu, konieczne jest jego rozpięcie tak, by nie opadał i nie falował. Nie może też dotykać żadnych roślin.

Paliki, czyli ważny element ogrodzeń elektrycznych

Paliki są połączone z przewodami ogrodzenia. Powstają one z materiałów, które nie przewodzą prądu. Na rynku znaleźć można paliki betonowe, plastikowe czy drewniane. W przypadku konstrukcji metalowej konieczne jest zastosowanie dodatkowych izolatorów, by nie obniżyć napięcia w ogrodzeniu.

Elementem pastucha elektrycznego jest też palik uziemiający. Uziemienie umieszcza się głęboko pod ziemią, w wilgotnym miejscu.

Dodatkowe elementy ogrodzenia elektrycznego

Choć same ogrodzenia elektryczne nie stanowią zagrożenia dla zdrowia i życia, muszą być odpowiednio oznaczone. Zaleca się montaż tabliczek ostrzegawczych, które odstraszą osoby chcące pokonać płot. Ważne jest też zastosowanie odgromnika. Chroni on konstrukcję przed uderzeniami pioruna.

Budując pastuch elektryczny, warto zaopatrzyć się również w drobne akcesoria do sprawdzania jego napięcia. Pozwolą one upewnić się, że ogrodzenie działa w prawidłowy sposób, a jego moc jest dostosowana do gatunku zwierzęcia.

Czy pastuch elektryczny musi mieć obwód zamknięty? Podpowiadamy

Jak zbudować ogrodzenie elektryczne? Wszystko zależy od kształtu działki, którą chcesz ogrodzić. Pastuch nie musi (ale może) być zamknięty. Istnieje opcja jego wykonania w kształcie litery L, U, E, I i wielu innych – bez konieczności łączenia ze sobą początku i końca. Co więcej, w ogrodzeniu może znaleźć się też brama.

Przed wyborem pastucha sprawdź również czy jest on legalny i co mówią o nim przepisy: https://lewmik.pl/czy-pastuch-elektryczny-jest-legalny-w-gospodarstwie/.

Jaki prąd płynie w pastuchu?

W ogrodzeniu elektrycznym płynie prąd o różnym napięciu – w zależności od gatunku zwierzęcia, przed którym ma chronić konstrukcja. Tam, gdzie hoduje się owce czy bydło mięsne, stosuje się pastuchy wysokiego napięcia – o mocy 8000-10000 woltów. Podobnie jest również w przypadku upraw, które chcesz ochronić przed dzikami.

W hodowlach bydła mlecznego i koni impulsy elektryczne powinny być nieco niższe. Natomiast w przypadku ptaków mogą one sięgać co najwyżej 5000-6000 woltów. Wybierając odpowiedni rodzaj ogrodzenia, należy skupić się na gatunku zwierzęcia. W innym przypadku zbyt duża moc może spowodować zagrożenie dla życia i zdrowia.

Dokładną wartość prądu przepływającego przez pastuch można łatwo sprawdzić. W tym celu korzysta się ze specjalnych akcesoriów, które należy podłączyć do metalowych elementów konstrukcji.

W jaki sposób sprawdzić, czy pastuch elektryczny działa? 4 sposoby

Sprawdzanie, czy pastuch elektryczny działa, ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa zwierząt. Istnieje kilka sposobów na zweryfikowanie, czy przez ogrodzenie przepływa prąd. To np.:

  • użycie miernika napięcia do pastucha – pokaże on aktualny poziom napięcia w ogrodzeniu, co pozwoli ocenić, czy jest ono wystarczająco wysokie, by odstraszać zwierzęta,
  • sprawdzenie impulsera – większość nowoczesnych pastuchów ma wizualne wskaźniki, które pokazują, czy urządzenie wysyła impulsy elektryczne,
  • przyłożenie trawy do ogrodzenia – trawa powinna zacząć drżeć lub iskrzyć, jeśli ogrodzenie przewodzi prąd. Metoda ta nie jest tak dokładna jak użycie miernika, ale może służyć jako szybki test,
  • użycie testera LED – taki tester wskazuje, czy prąd płynie przez ogrodzenie. To niewielkie, poręczne urządzenie, które można kupić w sklepach rolniczych.

W wyniku przepływu prądu powstaje też charakterystyczny dźwięk, który czasem jest słyszalny bez użycia dodatkowych akcesoriów. Nie występuje on jednak we wszystkich rodzajach ogrodzeń elektrycznych. Dlatego jego brak wcale nie oznacza, że przez przewody nie przepływa prąd.

W sklepie Lewmik znajdziesz elementy potrzebne do zbudowania pastucha elektrycznego oraz sprawdzenia jego napięcia. Zapraszamy do kontaktu!

Czy ogrodzenie elektryczne jest bezpieczne dla człowieka?

Prąd elektryczny przebiega przez urządzenie cyklicznie – w odstępach. Jego napięcie jest na tyle niskie, by nie powodować zagrożenia dla zdrowia i życia nie tylko zwierząt, lecz także ludzi. Jednocześnie w wyniku zetknięcia z metalowymi elementami ogrodzenia pojawia się krótkotrwałe uczucie bólu. Powoduje ono odruchowe cofnięcie, dlatego rzeczywisty kontakt z metalowymi elementami przesyłającymi prąd trwa bardzo krótko.

Dodaj komentarz