Uncategorized

Jak odstraszyć dziki? Sprawdzone sposoby

jak odstraszyć dziki

Dzikie zwierzęta stanowią poważne zagrożenie dla plonów uprawianych w gospodarstwie rolnym, a często również zwierząt wypasanych na polach. Z tego powodu wielu rolników stosuje specjalne konstrukcje, które pozwalają na odstraszenie dzików. W naszym sklepie znajdziesz różne modele pastuchów elektrycznych. Jak skutecznie odstraszyć dziki? Jakie są inne sposoby na poradzenie sobie z tymi zwierzętami na polu?

Jak odstraszyć dziki – domowe sposoby

Nie wszyscy od razu decydują się na specjalne produkty, które mają za zadanie odstraszyć dziki. Istnieje bowiem wiele domowych metod, które niekiedy okazują się skuteczne. Jak zniechęcić dziki do odwiedzania Twojego gospodarstwa bez konieczności kupowania pastuchów elektrycznych?

Co odstrasza dziki? Butelki i puszki

Jak odstraszyć dzika z wykorzystaniem butelek i puszek? Takie akcesoria zwykle wiesza się na sznurkach lub na wbitych w ziemię prętach. Pod wpływem wiatru metalowe lub plastikowe butelki poruszają się, powodując hałas. Dźwięk ten jest bardzo nieprzyjemny dla dzikich zwierząt i kojarzy się z zagrożeniem, dlatego stają się one mniej chętne do odwiedzania danego terenu.

Płyty CD sposobem na dziki

Innym sposobem na odstraszenie dzików jest zastosowanie płyt CD. Można powiesić je na gałęziach drzew znajdujących się na polu, używając sznurków – podobnie jak ma to miejsce w przypadku choinkowych ozdób. W słoneczne dni srebrna powierzchnia płyt będzie odbijać światło, odstraszając dziki. Takie rozwiązanie można zastosować głównie na polach uprawnych, na których rosną drzewa.

Jakiego zapachu nie lubią dziki?

Dziki, podobnie jak wiele innych zwierząt zamieszkujących lasy, nie lubią zapachu człowieka, a dokładniej – jego potu. Z tego powodu osoby, które nie mogą pozwolić sobie na zakup specjalnych pastuchów, próbują ochronić pole uprawne z wykorzystaniem starych, przepoconych ubrań. Można porwać je na mniejsze kawałki i zawiązać na ogrodzeniu, by uchronić je przed zwianiem przez wiatr.

Pasta do butów odstrasza dziki

Dziki nie lubią również zapachu pasty do butów. Z tego powodu sposobem na ich odstraszenie może być posmarowanie okolicznych drzew lub ogrodzenia tym preparatem. Jest to jednak metoda mało trwała i niezbyt ekologiczna. Pod wpływem opadów deszczu pasta spływa do gruntu, stanowiąc zagrożenie zarówno dla roślin, jak i zwierząt.

Siatka i pastuch odstraszają dziki

Zdecydowanie najskuteczniejszym sposobem na odstraszanie dzików jest zastosowanie siatki leśnej lub pastucha. Takie ogrodzenie jest niezwykle trudne do pokonania przez zwierzęta. Pastuch pod napięciem delikatnie razi dziki, gdy zetkną się z nim ciałem. Takie zjawisko nie jest groźne dla ich zdrowia, jednak skutecznie zniechęca zwierzęta do kolejnych prób pokonania ogrodzenia. Okazuje się dobrym wyborem także w walce z innymi szkodnikami pojawiającymi się na polach uprawnych.

Jaki pastuch na dziki?

Dziki są silnymi zwierzętami nocnymi, dlatego w celu ochrony pól przed ich działalnością konieczne jest zastosowanie jakościowych produktów. Najlepszym wyborem są pastuchy stalowe plecione. Takie wyroby cechują się znacznie większą odpornością na zerwanie niż zwykły drut. W miejscach, w których ryzyko pokonania ogrodzenia przez dziki jest wyższe, zaleca się rozciągnięcie nawet trzech linii wykonanych z plecionych linek, w odległościach około 20-60 cm.

Moc pastucha w dużej mierze zależy od tego, przed jakimi zwierzętami ma chronić dana konstrukcja. Zazwyczaj rolnicy stawiają na produkty o mocy 3000-4000 V. Dziki są bowiem zwierzętami dość odpornymi na impuls elektryczny, podobnie jak niedźwiedzie czy owce.

Jeśli nie wiesz, jak wybrać odpowiedni pastuch do ochrony pola przed dzikami, dobrym pomysłem jest też skontaktowanie się ze specjalistami. Nasza ekipa pomoże dobrać właściwy produkt do konkretnego zastosowania.

Jak bronić się przed dzikiem?

Zdarza się, że dziki atakują ludzi. W takich sytuacjach warto wiedzieć, jak bronić się przed tymi zwierzętami. Przede wszystkim należy zachowywać się jak najciszej i powoli się wycofać. Nie powinno się odwracać do dzika tyłem – lepiej stać do niego przodem i obserwując jego reakcję. Po wystarczającym oddaleniu się od zwierzęcia należy spokojnie iść w przeciwnym kierunku. W takiej sytuacji nie warto biec. Szybki ruch może bowiem sprowokować dzika do ataku. Zwierzę to potrafi biegać nawet z prędkością 10 metrów na sekundę, dlatego ucieczka często jest nieskuteczna.

Czy dziki atakują psy?

Jeśli spotkasz dzika podczas spaceru z psem, zachowaj spokój i spróbuj uspokoić swojego pupila. Dzikie zwierzęta atakują tylko wtedy, gdy poczują zagrożenie. Nie stają się agresywne od razu po zauważeniu psa, a jedynie w sytuacji, gdy czworonóg zaczyna intensywnie szczekać lub wyrywać się do dzika. Najczęściej atak zwierzęcia jest bardzo drastyczny w skutkach. Dzik pochyla głowę i biegnie w kierunku człowieka lub psa, przez co może spowodować poważne obrażenia. W sytuacji, gdy podczas spaceru natkniesz się na to zwierzę, uspokój czworonoga i jak najszybciej (ale nie biegnąc) oddal się od dzika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *