Kuny domowe to zwierzęta, które mogą szybko wyrządzić poważne szkody. Najczęściej pojawiają się one na strychach, poddaszach czy budynkach gospodarczych. Jak pozbyć się kuny?
Kuna domowa – gryzoń, który potrafi wyrządzić duże szkody
Kuna to niewielkie, puchate zwierzę z rodziny łasicowatych. Pojawia się przede wszystkim w domach – na strychu i poddaszu. Kuny są poważnym problemem przede wszystkim w gospodarstwach rolnych. Zamieszkują stajnie, obory czy magazyny, w których przygotowuje się suche produkty.
Kuny są szkodnikami, bardzo uciążliwymi dla ludzi. Żerują przede wszystkim nocą, hałasując na wyższych kondygnacjach budynków. Powodują uszkodzenia poddaszy i izolacji dachowych. Pozostawiają również odchody.
Jak rozpoznać obecność kuny w domu i na gospodarstwie?
Kunę domową zwykle trudno jest zauważyć w ciągu dnia. Zwierzę to porusza się głównie nocą, powodując hałas. Jego obecność można zauważyć również po resztkach zabitych zwierząt czy odchodach. Zwykle takie pozostałości są gromadzone w jednym miejscu.
Odstraszanie kuny domowej – te sposoby na pewno zadziałają!
Istnieje wiele sposobów na odstraszenie kuny domowej. Wśród nich można wyróżnić specjalne ultradźwiękowe urządzenia, które generują dźwięk o odpowiedniej częstotliwości. Nie jest on słyszalny dla ludzi, ale powoduje niepokój u szkodników.
Innym sposobem jest zastosowanie preparatów zapachowych, mechanicznych pułapek i elektryzatorów rynnowych. Na rynku wybór takich produktów jest niezwykle duży, co pozwala na dopasowanie odpowiedniego modelu do własnych potrzeb i miejsca, w którym będzie używany.
Specjalne preparaty zapachowe skutecznie mogą odstraszać kuny domowe
Popularnym sposobem na pozbycie się kuny jest zapachowa pułapka. Wydziela ona aromat nieprzyjemny dla szkodników. Zniechęca je do osiedlania się w domach i zmusza do zmiany lokalizacji. Zapachowy odstraszacz na kuny nie zabija zwierząt. Nie jest również niebezpieczny dla użytkowników budynku.
Z czasem pułapka zapachowa może jednak stracić swoją moc. Wówczas konieczna jest jej wymiana na nowy egzemplarz. Po zaniknięciu zapachu zwierzę może bowiem powrócić do budynku.
Żywołapka – bezpieczna opcja wyłapywania kun
Pułapka żywołowna to kolejny sposób na pozbycie się kuny bez konieczności jej zabijania. Wystarczy ustawić ją otwartą w miejscu, w którym pojawiają się objawy aktywności zwierzęcia. W środku należy umieścić pokarm. Żywności nie należy dotykać dłońmi – kuny boją się zapachu człowieka. Gdy zauważysz, że kuna regularnie sięga po pożywienie, możliwe jest zwolnienie mechanizmu pułapki. Schwytane zwierzę można wypuścić daleko od domu. Dobrym pomysłem jest też skontaktowanie się z instytucjami, które zajmują się dzikimi zwierzętami.
Elektryzatory rynnowe – skuteczne i prosty w montażu
Kolejnym sposobem na odstraszanie kun jest elektryzator rynnowy. To specjalne instalacje, które można rozprowadzić wokół dachu. Pomagają one pozbyć się kuny, a także ptaków czy wiewiórek. Gdy zwierzę wejdzie w pole działania pastucha, generuje on impuls elektryczny. Nie jest on wystarczająco silny, by stworzyć zagrożenie dla szkodnika, ale skutecznie zniechęca go do dalszych prób dostania się do domu.
Elektryzator rynnowy na kuny składa się z obejm rynnowych, linki stalowej i izolowanych przewodów. Stosuje się je zarówno w przypadku budynków mieszkalnych, jak i gospodarczych.
W taki sposób nie odstraszaj kun
Zastanawiasz się, jak odstraszyć kunę domową bez stwarzania zagrożenia dla innych zwierząt? Niestety, niektóre osoby stosują metody, które mogą być szkodliwe dla środowiska. Wśród niewłaściwych i niebezpiecznych sposobów na pozbycie się kuny warto wyróżnić:
trucizny – powodują one śmierć kuny, a jednocześnie mogą stanowić zagrożenie dla innych gatunków, jak małe zwierzęta hodowlane, ptaki czy wiewiórki,
środki chemiczne – niektóre środki chemiczne mogą powodować zanieczyszczenie środowiska, a co za tym idzie – niebezpieczeństwo dla ludzi i zwierząt. Do odstraszania kun warto stosować jedynie przeznaczone do tego preparaty.
Należy unikać również wszelkich brutalnych metod, które mogą powodować poważne rany lub śmierć zwierzęcia. Jeśli nie wiesz, jak rozpoznać kunę domową i samodzielnie się jej pozbyć, dobrym pomysłem okazuje się skorzystanie z pomocy specjalistycznych firm.
Jeśli kuna zadomowiła się w Twoim domu, najlepiej skorzystać z bezpiecznych, humanitarnych metod. Pozwolą one na pozbycie się szkodnika, jednocześnie nie stanowiąc zagrożenia dla innych zwierząt i mieszkańców budynku.
Jak odstraszyć kuny z gospodarstwa – podsumowanie
Kuna domowa jest uciążliwym szkodnikiem, który przegryza kable, niszczy izolację budynku i powoduje hałas. Na szczęście istnieje wiele sposobów pozwalających na skuteczne pozbycie się tego zwierzęcia. Wybierając odpowiednią metodę, warto pamiętać o tym, by była ona bezpieczna dla ludzi i innych gatunków. Doskonałym rozwiązaniem są elektryczne pastuchy, pułapki emitujące nieprzyjemny zapach, a także żywołapki. Takie produkty pozwalają skutecznie odstraszyć kuny zarówno z domu, jak i budynku gospodarczego.
Sprzęt, który odstrasza kuny, jest dostępny m.in. w sklepie Lewmik.pl.