Uncategorized

Jak założyć hodowlę królików? Poradnik dla przyszłych hodowców

jak-zalozyc-hodowle-krolikow-porady-dla-hodowcy

Hodowla królików może przynieść duże zyski. Chociaż to zwierzęta cieszące się nieco mniejszą popularnością niż np. bydło czy trzoda, zdecydowanie warto na nie postawić. Aby rozpocząć swoją przygodę z takim biznesem, konieczne jest pamiętanie o kilku kwestiach. Co powinno znaleźć się w nowoczesnej hodowli królików? Gdzie można znaleźć profesjonalne wyposażenie takich gospodarstw?

Czy hodowlę królików trzeba rejestrować? Poznaj najważniejsze wymagania prawne

Jak założyć hodowlę królików rasowych? Proces ten wiąże się z koniecznością dopełnienia kilku formalności.

Na początku należy założyć własną działalność gospodarczą i zarejestrować ją w CEIDG. Proces ten wygląda tak samo jak w przypadku innych firm. Na tym etapie należy wybrać formę opodatkowania i odpowiedni kod PKD. W przypadku hodowli królików jest to pkt 01.49.Z – “chów i hodowla pozostałych zwierząt”.

Hodowla królików musi zostać również zgłoszona w Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Instytucja sprawdza, czy dane miejsce spełnia normy sanitarne. Jeśli tak nie jest, konieczne jest odpowiednie dostosowanie budynku. W innym przypadku w razie kontroli Sanepidu można narazić się na poważne konsekwencje.

Osoba, która planuje rozpocząć hodowlę królików rasowych, musi też przystąpić do Krajowego Związku Hodowców Królików. To organizacja, która przyznaje zwierzętom rodowody.

Rejestracja w CEIDG – jak to zrobić?

Hodowla królików jest możliwa jedynie w sytuacji, gdy jej właściciel prowadzi działalność gospodarczą. W celu jej założenia i rejestracji w CEIDG należy przygotować odpowiednie dokumenty, takie jak:

  • wniosek – wraz z danymi osobowymi, adresem, nazwą, kodem PKD, liczbą pracowników czy informacjami o ubezpieczeniu,

  • dowód osobisty lub paszport,

  • oświadczenie o braku zakazu do całkowitego wykonywania działalności gospodarczej oraz posiadania tytułu własności do nieruchomości.

Obecnie formalności związane z hodowlą królików można dopełnić online, a weryfikację przeprowadzić za pomocą profilu zaufanego lub bankowości internetowej.

Zgłoszenie hodowli do Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej

Hodowlę królików miniaturowych i zwykłych należy zgłosić również do Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. W przypadku firm wytwarzających produkty pochodzenia zwierzęcego ważne jest też uzyskanie akceptacji powiatowego lekarza weterynarii. Instytucje te mają za zadanie upewnić się, że dana hodowla spełnia wszelkie normy sanitarne.

Krajowy Związek Hodowców Królików – czy trzeba do niego przystępować?

Przystąpienie do Krajowego Związku Hodowców Królików jest jednym z warunków niezbędnych do założenia hodowli zwierząt rasowych. Instytucja ta jako jedyna w Polsce jest bowiem uprawniona do przyznawania wiarygodnych rodowodów.

Czy stała opieka weterynaryjna jest obowiązkowa dla hodowli królików?

Osoba prowadząca hodowlę królików powinna znać treść ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt. Właściciel takiej działalności musi zapewnić zwierzętom dostęp do stałej opieki weterynaryjnej. Króliki muszą bowiem przechodzić regularne kontrole i szczepienia.

Hodowla królików – od czego zacząć przygotowania do pojawienia się zwierząt?

Hodowla królików rasowych i nierasowych musi zostać odpowiednio wyposażona. Jakie elementy należy przygotować przed pojawieniem się zwierząt?

Jak przygotować miejsce do hodowli królików?

Króliki mogą być hodowane zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, w zależności od warunków klimatycznych i preferencji hodowcy. W przypadku hodowli na świeżym powietrzu konieczne jest zapewnienie zabezpieczeń przed drapieżnikami i czynnikami atmosferycznymi. Warto pamiętać również o tym, że króliki lubią ciepło.

Zwierzęta te potrzebują odpowiednio dużej przestrzeni do poruszania się. Na jednego dorosłego osobnika zaleca się przynajmniej 2-3 metry kwadratowe powierzchni. Często w hodowlach tworzy się też wybiegi. Wystarczająco duża powierzchnia wpływa bezpośrednio na dobrobyt zwierząt i ich zachowanie.

Podłoże powinno być zabezpieczone przed gromadzeniem się wilgoci. Można zastosować drenaż lub materiały absorbujące wilgoć, jak np. trociny, słoma czy siano.

Niezbędne wyposażenie, o którym warto pamiętać

W hodowli powinny znaleźć się takie elementy wyposażenia jak:

  • poidła – zapewniają królikom stały dostęp do świeżej wody,

  • lizawki – zapewniają zwierzakom sól i mikroelementy,

  • karmniki – można umieszczać w nich przekąski,

  • paśniki – służą do wykładania pożywienia, głównie siana,

  • miski – wykonane z trwałych materiałów, jak np. kamień.

Ważne są również same klatki i zabezpieczenia wybiegów. Ponadto zwierzęta cenią drewniane domki, zapewniające im przytulne schronienie.

W sklepie internetowym Lewmik.pl znajdziesz wszystkie odpowiednie akcesoria do hodowli królików.

Zakładanie hodowli królików – podsumowanie

Niezależnie od rasy królików hodowanych w danym gospodarstwie, konieczne jest zapewnienie im odpowiednich warunków. Hodowla powinna być wyposażona w różnego rodzaju zabezpieczenia oraz akcesoria, które zapewniają zwierzętom dostęp do wody, pożywienia i rozrywki. Niezwykle istotne jest też dopełnienie formalności – zarejestrowanie działalności i spełnienie wymogów Sanepidu.

Dowiedz się więcej o suplementach dla królików: https://lewmik.pl/zywienie-krolika-hodowlanego-poznaj-suplementy-dla-zdrowia-zwierzat/.

One thought on “Jak założyć hodowlę królików? Poradnik dla przyszłych hodowców

Dodaj komentarz