Uncategorized

Jak zamontować poidło dla bydła? 7 rad dla hodowcy

jak-zamontowac-poidlo-dla-bydla

Zapotrzebowanie na wodę krów mlecznych wynosi około 100 litrów na dobę. Dlatego poidło dla bydła mus być zamontowane w bezpieczny sposób i na odpowiedniej wysokości, aby zwierzęta miały do niego dostęp. Tylko w ten sposób można zapewnić optymalne warunki bytowe. Sprawdź, jak zamontować poidło dla bydła.

W jaki sposób zamontować poidła dla zwierząt?

Montując poidła dla zwierząt, przede wszystkim należy wybrać odpowiednią lokalizację na nie. Muszą znajdować się w łatwo dostępnym miejscu, aby podczas korzystania z nich bydło nie uszkodziło siebie oraz urządzeń. W przypadku krów najczęściej montuje się poidła wannowe oraz jednokomorowe wyposażone w zawory pływakowe.

Ze względu na sposób mocowania dzieli się je na ścienne oraz stojące.

  • Poidło ścienne musi być przytwierdzone do ściany o odpowiedniej nośności, która będzie w stanie wytrzymać jego ciężar. Niezbędne jest zaznaczenie miejsc przewidzianych na otwory mocujących, a następnie ich wykonanie. Poidło należy przytwierdzić do ściany za pomocą wytrzymałych kołków rozporowych lub obejm. Ostatnim etapem jest podłączenie urządzenia do źródła wody. Zawór pływakowy będzie odpowiadał za ilość dostarczanej cieczy.

  • Montaż poidła stojącego przebiega w podobny sposób, z tym że najważniejszy jest wybór stabilnego podłoża. Jeśli to konieczne, należy go wyrównać. Po zamocowaniu urządzenia do posadzki trzeba podłączyć go do instalacji doprowadzającej wodę. Większość modeli stojących jest wyposażona w przyłącza dolne.

W naszym sklepie znajdziesz różne poidła dla bydła, a także akcesoria do nich. Są one wykonane m.in. z wysokiej jakości tworzywa sztucznego, stali nierdzewnej oraz żeliwa. Oferujemy zarówno poidła ścienne oraz stojące, jak i modele przenośne, które sprawdzą się nie tylko w stajni, ale również na pastwisku. Zadbaj o dobrostan swoich zwierząt, stawiając wyłącznie na najlepsze i sprawdzone rozwiązania. Dowiedz się także, w jaki sposób prawidłowo podłączyć poidło do instalacji z wodą.

Jak podłączyć poidło dla bydła do wody?

Podłączenie poidła do instalacji jest możliwe za pomocą dopływów, w które są wyposażone te urządzenia. Przyłącza mogą doprowadzać wodę z prawej lub lewej strony, a także od góry lub z dołu. Przed rozpoczęciem montażu zakręć dopływ cieczy. Następnie podłącz poidło do instalacji za pomocą odpowiedniego przyłącza 1/2″. Sprawdź, czy nie występują ewentualne wycieki wody.

Zapoznaj się z 7 wskazówkami, które zdecydowanie ułatwią Ci prawidłowy montaż poidła.

7 rad, które warto znać przed montażem poidła dla bydła

Przekonaj się, jak należy montować poidła dla bydła, aby te urządzenia spełniały swoją funkcję.

  1. Wybierz odpowiednie miejsce montażu poidła — dostęp do niego nie może być zakłócony przeszkodami w postaci np. elementów konstrukcyjnych stajni. Najlepiej, aby zwierzęta miały do niego dostęp z trzech stron. Nie zaleca się więc instalowania poidła w narożnikach.

  2. Zadbaj o stabilne przymocowanie poidła — jest to ważne zarówno ze względu na bezpieczeństwo zwierząt, jak i żywotność urządzenia. Sprawdź, czy rama lub podstawa dobrze trzymają się ściany lub posadzki.

  3. Zwróć uwagę na wysokość instalowania poideł — w przypadku bydła dorosłego poidła powinny znajdować się na wysokości 60-70 cm od podłogi. Dla jałówek oraz młodego bydła opasowego ten parametr wynosi 50-60 cm. Poidła dla cieląt powinny być umieszczone na wysokości 40-45 cm od podłoża.

  4. Zabezpiecz poidła przed niskimi temperaturami — możesz zdecydować się na poidła z systemem podgrzewania wody lub izolowane, które są bezpieczne i funkcjonalne. Zimą należy zadbać także o ochronę całej instalacji doprowadzającej wodę do stajni. Poidła podgrzewane pomogą zapewnić komfort zwierzętom przez cały rok.

  5. Wybierz odpowiedni model — najlepiej, aby miało ono odpływ na dnie, co umożliwi łatwe czyszczenie poidła. Warto postawić na model wyposażony w zabudowany element spustowy zabezpieczający przed przelewaniem wody.

  6. Zadbaj o poidła także na pastwisku — bydło musi mieć nieograniczony dostęp do wody także poza budynkami gospodarczymi. Warto postawić na modele przeznaczone do stosowania na pastwiskach. Powinny być odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne oraz intensywne użytkowanie. Dostarczanie wody za pomocą różnego rodzaju beczek czy innych pojemników nie jest dobrym rozwiązaniem ze względu na to, że wymagają nieustannej obsługi.

  7. Sprawdź, czy poidło jest bezpieczne — nie powinno mieć ostrych krawędzi czy elementów, które mogą stwarzać niebezpieczeństwo dla bydła. Najlepiej wybierać modele o zaokrąglonych kształtach.

Żywienie krów mlecznych to nie tylko wysokiej jakości pasza oraz suplementy uzupełniające niedobory witamin i minerałów, ale także nieograniczony dostęp do wody. Jej niedobory mogą obniżać mleczność oraz przyrost masy ciała, a więc zmniejszać wydajność hodowli.

Na każdy kilogram przyjmowanej suchej paszy bydło mleczne potrzebuje 4-6 l wody oraz 3-4 l w przypadku rad opasowych. W ciągu doby krowy zasuszone powinny pić około 50 l, a cielęta 5-8 l. W okresie laktacji potrzebują nawet 120 l czystej wody. Zwierzęta preferują pobieranie wody w trakcie jedzenia lub bezpośrednio po udoju.

Obowiązkiem każdego hodowcy jest zapewnienie odpowiednich warunków bytowych. Jest to możliwe także dzięki właściwemu doborowi i montażowi poideł dla bydła.