Kurnik to ważny obiekt w każdym gospodarstwie, w którym prowadzi się produkcję jajek lub drobiu. Musi być on odpowiednio zaprojektowany i wyposażony, by zapewnić komfort i bezpieczeństwo ptakom. Jak zrobić kurnik samodzielnie?
Jak zbudować przydomowy kurnik? Poradnik w 4 krokach
Aby zbudować obiekt odpowiedni do hodowli kur, konieczne jest wybranie właściwego miejsca, przygotowanie potrzebnych materiałów oraz stabilne połączenie i zabezpieczenie poszczególnych elementów. Dzięki naszemu poradnikowi hodowla kur nie będzie miała przed Tobą tajemnic!
1. Zdecyduj, na ile zwierząt chcesz zbudować kurnik
Zanim rozpoczniesz budowę kurnika, zdecyduj, ile kur ma się w nim zmieścić. Od tego zależy rozmiar konstrukcji, układ wewnętrzny oraz materiały, które będą potrzebne do jego stworzenia. Zwróć uwagę na:
przestrzeń dla każdego ptaka,
wentylację i dostęp do światła,
łatwość utrzymania czystości.
Jak duży kurnik na 10 kur? W przypadku takiej liczby ptaków należy zbudować kurnik o powierzchni 5 m2.
Z kolei jak duży kurnik na 20 kur wybrać? Należy zbudować kurnik o dwa razy większej powierzchni, czyli o metrażu 10 m2.
2. Przygotuj teren pod postawienie kurnika
Przygotowanie terenu pod postawienie kurnika jest kluczowym etapem budowy. Wybór odpowiedniego miejsca i jego właściwe opracowanie powierzchni zapewni trwałość konstrukcji, zdrowie kur oraz ułatwi codzienną opiekę nad ptakami.
Przygotowując teren, usuń zanieczyszczenia, a także kamienie, wysoką trawę, krzewy czy korzenie. Wyrównaj ziemię i utwórz spadek – kurnik powinien znajdować się wyżej niż otoczenie. Zastosuj odpowiednie podłoże, które zapobiegnie gromadzeniu się warstwy wody.
Dopiero po przygotowaniu terenu można przystąpić do budowy kurnika.
3. Postaw gotowy kurnik lub zbuduj go samodzielnie
Na ryku znaleźć można gotowe kurniki, które wystarczy tylko postawić na działce, a także materiały potrzebne do zbudowania własnego obiektu. Pierwsza opcja jest bardziej kosztowna i mniej elastyczna, ale znacznie ułatwia całe przedsięwzięcie. Gotowe kurniki wystarczy postawić na przygotowanym podłożu i zabezpieczyć zgodnie z instrukcją producenta.
Budowa kurnika jest znacznie bardziej pracochłonna i czasochłonna. Najpierw należy zdobyć projekt lub przygotować go samodzielnie, zakupić kolejne elementy i połączyć je w całość. Do wzniesienia konstrukcji dobrze sprawdzą się heblowane, drewniane deski. Konstrukcja przydomowego kurnika zwykle nie jest skomplikowana, ale wymaga umiejętności manualnych. W budowie własnego kurnika mogą również pomóc specjaliści, którzy zajmują się tym zawodowo.
W sklepie internetowym Lewmik.pl są dostępne gotowe kurniki i domki dla kur. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą!
Kolejnym krokiem jest wyposażenie kurnika w odpowiednie akcesoria, bezpieczne dla zwierząt.
4. Zainstaluj odpowiednie wyposażenie kurnika
Nie można zapomnieć również o wyposażeniu wnętrza kurnika. Powinno się tam znaleźć odpowiednie oświetlenie, wentylacja, grzędy, poidła i karmidła. Ważna jest też podłoga kurnika. Warto, by znajdowała się na niej słoma lub trociny.
W naszym sklepie internetowym Lewmik.pl również można znaleźć wszystkie wymienione elementy, potrzebne przy budowie kurnika.
Jak powinien wyglądać kurnik w środku? Podpowiadamy!
Najważniejsze są miejsca, w których kury będą wysiadywać swoje jajka. Powinny być one wygodne, stabilne i umieszczone na odpowiedniej wysokości. Warto zostawić odstęp około 30 cm pomiędzy kolejnymi grzędami, aby kury mogły swobodnie siadać i wstawać.
Nie można też zaniedbać ocieplenia kurnika. Można użyć w tym celu izolacji z pianki, wełny mineralnej lub styropianu, które zapewnią izolację termiczną. Bez względu na użyty produkt, należy pokryć go materiałem ochronnym, aby kury nie miały do niego dostępu od środka kurnika.
Co powinno znaleźć się w wyposażeniu kurnika? Obowiązkowe elementy budowy kurnika
Drewniany kurnik powinien zawierać kilka podstawowych elementów. Planując budowę kurnika, należy wziąć pod uwagę elementy takie, jak:
grzędy – miejsca, gdzie kury spędzają noc. Powinny być wygodne i stabilne,
gniazda – miejsca do składania jaj, które powinny być zaciszne i wygodne,
poidła dla kur – naczynia lub urządzenia do dostarczania kurom świeżej wody,
karmidła – naczynia lub urządzenia do podawania paszy,
ściółka – materiał na podłodze, który pochłania wilgoć, zapachy i zapewnia komfort dla kur. Ułatwia również sprzątanie kurnika,
system wentylacji – zapewnia cyrkulację powietrza, usuwa wilgoć i zapachy,
oświetlenie – zarówno okna, jak i specjalne lampy.
Wiele elementów wyposażenia kurnika i akcesoriów do wychowu kurcząt znajdziesz na Lewmik.pl.
Budowa kurnika a bezpieczeństwo kur – o czym warto pamiętać?
Podczas budowy kurnika niezwykle ważne jest zapewnienie bezpieczeństwa kur przed drapieżnikami oraz innymi zagrożeniami. Wiesz już jak zrobić kurnik, ale jak i przed czym go zabezpieczyć?
Posiadanie kurnika w gospodarstwach rolnych może się wiązać z atakami drapieżników. Aby temu zapobiec kluczowe są dobrze dobrane elementy konstrukcji, takie jak bezpieczne wejścia i wyjścia, ogrodzenie oraz solidne zamknięcia. Należy zabezpieczyć też otwory okienne i wentylacyjne.
Słupki ogrodzeniowe muszą być umieszczone głęboko pod powierzchnią gruntu. Warto też zastosować dodatkową podmurówkę, by zapobiec podkopom. Niektóre przydomowe kurniki są wyposażone także w ogrodzenie na prąd. Ma ono za zadanie odstraszać drapieżniki i zniechęcać ptaki do przekraczania granic wybiegu.
Dowiedz się również jak działa elektryczny pastuch i odpowiednio zabezpiecz swoje gospodarstwo, chroniąc hodowlę kur przed drapieżnikami.