Uncategorized

Jaka powinna być wilgotność zboża? Koszenie, przechowywanie i inne normy

wilgotnosc-zboza

Wilgotność ziaren ma ogromny wpływ na ich jakość i możliwość wykorzystania w konkretnym celu. Jeśli jest zbyt duża, zboże może zacząć pleśnieć. Utrudnia to przechowywanie i sprawia, że zboże jest mniej warte. Jaka powinna być odpowiednia wilgotność i temperatura ziarna i jak zmierzyć te parametry?

Wilgotność zboża – od czego zależy?

Wilgotność zboża zależy od warunków atmosferycznych, sposobu przechowywania oraz procesu suszenia.

O dokładnej wilgotności ziarna decyduje kilka czynników, jak:

  • opady – duże opady deszczu w trakcie uprawy mogą zwiększać wilgotność ziarna,

  • temperatura – ciepłe i suche warunki sprzyjają niższej wilgotności zboża,

  • wilgotność powietrza – duża wilgotność powietrza w trakcie dojrzewania i zbiorów może prowadzić do wyższej wilgotności ziarna,

  • sposób przechowywanie zboża – dobrze wentylowane magazyny pomagają utrzymać odpowiedni poziom wilgotności zboża, zapobiegając jego zawilgoceniu. W ich wnętrzu powinna panować stała temperatura, by woda nie osadzała się na powierzchni ziarna. Przechowywanie zboża w suchych, zabezpieczonych przed deszczem i wilgocią pomieszczeniach pomaga utrzymać jego odpowiednie właściwości,

  • sposób suszenia – mechaniczny lub naturalne suszenie na polu (choć ta metoda nie jest możliwa przy każdej pogodzie.

Wilgotność ziarna należy mierzyć. Zaniedbanie tego obowiązku skutkuje bowiem stratami – gotowe zboże nie spełnia wymagań rynkowych. Dlaczego jeszcze należy kontrolować wilgotność ziarna?

Dlaczego trzeba mierzyć wilgotność zboża?

Mierzenie wilgotności zboża jest konieczne, aby zapewnić jego jakość, trwałość oraz zapobiec stratom podczas przechowywania.

Wilgotność zboża należy mierzyć, ponieważ:

  • może zacząć się psuć – wilgotne zboże jest podatne na rozwój pleśni i bakterii,

  • może mieć gorszą jakość – brak odpowiedniej wilgotności wpływa negatywnie na jakość ziarna,

  • może ona sprzyjać aktywności szkodników – wilgotne zboże może powodować kondensację wilgoci w magazynach, co sprzyja rozwijaniu się szkodników.

Suche ziarno można bezpiecznie przechowywać i transportować bez ryzyka rozwoju pleśni. Konkretnej wilgotności tego produktu wymagają też przepisy i standardy przyjęte w handlu. Aby jednak zachować odpowiedni poziom tego parametru, konieczne jest jego dokładne zmierzenie. Jak to zrobić?

Jak sprawdzić wilgotność zboża?

Aby sprawdzić wilgotność zboża, należy użyć specjalistycznego miernika.

Mierniki wilgotności zboża to elektroniczne urządzenia, które mierzą parametry ziarna na podstawie jego oporu elektrycznego lub innych właściwości fizycznych. Podają one jego wilgotność na wbudowanym monitorze. Dzięki nim można błyskawicznie sprawdzić ten parametr w danej porcji zboża, bez konieczności przeprowadzania skomplikowanych badań laboratoryjnych.

W sklepie Lewmik.pl znajdziesz sprzęt do mierzenia parametrów ziarna najlepszych producentów. Sprawdź mierniki wilgotności zboża i wybierz odpowiedni dla siebie.

Warto pamiętać, że wilgotność ziarna w momencie jego zbioru i późniejszego przechowywania może się nieco różnić.

wilgotność-zboża

Jaka wilgotność zboża jest optymalna do koszenia?

Optymalna wilgotność zboża do koszenia zależy od typu ziarna i celu, dla którego jest zbierane. Akceptowalne parametry prezentują się następująco:

  • pszenica – w przypadku pszenicy wilgotność ziarna powinna wynosić około 14%,

  • jęczmień – jęczmień wymaga wilgotności na poziomie 12-14%,

  • kukurydza – w przypadku kukurydzy przechowywanej na sianokiszonkę można zachować wilgotność na poziomie nawet 20-25%. Niższe wartości są potrzebne w przypadku suszonych ziaren kukurydzy. Wówczas konieczne jest zachowanie wilgotności na poziomie 14-15%,

  • owies – dla ziaren owsa przechowywanych w magazynach wymagana jest wilgotność na poziomie 14%,

  • ryż – choć w Polsce nie jest bardzo popularny, warto znać optymalną wilgotność jego ziaren. Powinna ona wynosić około 20% w momencie zbioru.

Na wilgotność ziarna w trakcie zbioru ma wpływ wiele czynników. To np. pogoda, warunki uprawy czy termin siewu owsa, pszenicy, jęczmienia czy kukurydzy.

W większości przypadków wilgotność ziaren podczas zbioru może być wyższa nić w trakcie przechowywania. Wielu rolników decyduje się jednak na naturalne suszenie zboża na polu. Wówczas ziarno jest zbierane, gdy jego wilgotność jest już odpowiednia.

Jaka jest bezpieczna wilgotność ziarna do przechowywania?

Bezpieczna wilgotność ziarna do przechowywania różni się w zależności od rodzaju zboża. Powinna być na tyle niska, aby zapobiegać rozwojowi pleśni, procesom gnilnym oraz minimalizować ryzyko wystąpienia szkodników. Na ogół wynosi ona 12-14%, ale niektóre zboża można przechowywać też przy poziomie wilgotności 15%.

Warto pamiętać, że wilgotne ziarno nie tylko trudniej się magazynuje, lecz także może ono nie zostać sprzedane. Ma niższą wartość rynkową, szybciej się psuje i często nie nadaje się do dalszej obróbki. Z tego powodu warto pilnować tego parametru zarówno na etapie zbioru, jak i dalszego przechowywania.