Uncategorized

Kiedy siać ogórki na rozsadę? Sprawdź terminy siewu

kiedy-siac-ogorki-na-rozsade

Ogórki to warzywa pojawiające się w wielu przydomowych ogrodach i gospodarstwach nastawionych na uprawę roślin. Aby uzyskane plony były jak najlepsze, konieczne jest przestrzeganie określonych terminów. Kiedy powinno się siać ogórki na rozsadę?

Kiedy najlepiej siać ogórki na rozsadę? Poznaj terminy siewu

Termin siewu ogórków gruntowych zależy od wielu czynników – przede wszystkim od sposobu sadzenia. Najczęściej nasiona umieszcza się w doniczkach w drugiej połowie kwietnia. Niewielkie sadzonki można przenieść do gruntu na przełomie maja i czerwca.

Rozsada ogórków w tym terminie zapewnia, że rośliny zdążą przeżyć wszystkie etapy wzrostu do jesieni. W tym okresie grunt jest też już odpowiednio ciepły, by młode rośliny nie zginęły pod wpływem ujemnych temperatur. Ryzyko przymrozków w połowie maja spada niemal do zera.

Jak przygotować rozsadę ogórków? Wyjaśniamy proces krok po kroku

Jak sadzić ogórki gruntowe? Proces ten powinien przebiegać zgodnie z określoną kolejnością.

Przygotowanie odpowiednich pojemników

Wybierz pojemniki z otworami odprowadzającymi nadmiar wody (doniczki, tacki). Umyj i zdezynfekuj zbiorniki, aby zapobiec chorobom młodych roślin.

Najlepiej wybierać pojemniki o głębokości co najmniej 7-10 cm, z dobrą wentylacją, co pozwoli na zapobieganie rozwojowi pleśni.

Przygotowanie podłoża do siewu ogórków

Użyj lekkiego i dobrze drenującego podłoża dla rozsad ogórków. Możesz wykorzystać gotowy produkt do siewu lub przygotować mieszankę ziemi ogrodowej (nowej, prosto z worka) z torfem.

Dobrym pomysłem jest też dodanie perlitu, który zapewni lepszy przepływ wody i zapobiegnie gniciu nasion oraz młodych sadzonek. Nie powinno używać się ziemi prosto z ogrodu, w której mogą znajdować się szkodniki.

Pielęgnacja rozsady – poznaj dobre praktyki

Regularnie podlewaj rozsadę, utrzymując jej odpowiednią wilgotność, ale unikaj nadmiernego moczenia. Gdy pojawią się pierwsze liście, zastosuj łagodny nawóz do warzyw. Trzeba jednak pamiętać, że ten preparat musi być bezpieczny dla ludzi.

Hartowanie rozsady ogórka – proces, którego nie powinno się pomijać

Stopniowo dostosuj rośliny do warunków zewnętrznych. Wydłuż czas, w trakcie którego rozsada znajduje się na zewnątrz, zaczynając od kilku godzin dziennie.

Hartowanie można rozpocząć w momencie, gdy rośliny mają po 2-3 liście. Sadzonki ogórków gruntowych nie powinny być wystawiane na silne słońce podczas pierwszych dni hartowania.

Wysadzanie rozsady ogórka do gruntu – ostatni etap rozsady

Zahartowane sadzonki z kilkoma listkami można umieścić w gruncie. Należy robić to już po ostatnich wiosennych przymrozkach.

Wybierz odpowiednią lokalizację w pełnym słońcu z dobrym drenażem. Umieść sadzonki w równych odstępach – co kilka/kilkanaście centymetrów. Pamiętaj, że w kolejnych miesiącach pnącza urosną i mogą zacząć oplatać inne rośliny. Dobrym pomysłem jest więc zastosowanie specjalnych kratek do uprawy ogórków.

W trakcie przygotowania podłoża do rozsadu ogórków mogą przydać się łopaty aluminiowe. Znajdziesz je w sklepie internetowym Lewmik.pl: https://lewmik.pl/kategoria/lopaty/.

Kiedy najlepiej sadzić ogórki do gruntu?

Rozsadę ogórka najlepiej przeprowadzać na przełomie maja i czerwca. W tym okresie nie ma już przymrozków, które mogłyby doprowadzić do uszkodzenia młodych roślin. Nasiona ogórków należy umieścić w doniczkach na około 6 tygodni wcześniej. W tym czasie sadzonki staną się na tyle duże, by możliwe było ich bezpieczne umieszczenie w gruncie pod koniec wiosny.

Terminy siewu ogórków na rozsadę – podsumowanie

Uprawę ogórków powinno prowadzić się zgodnie z określonym harmonogramem. Takie rozwiązanie pozwoli na uniknięcie strat spowodowanych niekorzystną pogodą. Dokładne terminy, w których można wysiewać nasiona lub umieszczać sadzonki w gruncie, zależą jednak od pogody panującej w danym roku. Warto obserwować prognozy, by wybrać optymalny czas na sadzenie ogórków.

Nie tylko uprawa ogórków wymaga przestrzegania odpowiednich terminów. Sprawdź, jak kwestia ta wygląda w przypadku siewu owsa: https://lewmik.pl/termin-siewu-owsa/.

Dodaj komentarz