Uncategorized

Mastitis – objawy i profilaktyka u krów mlecznych

mastitis-u-krow-mlecznych

Krowy mleczne są narażone na wiele chorób. Wśród nich można wyróżnić mastitis, które powoduje silne zapalenie gruczołu mlekowego i tkanek wymienia. Czym jest ta choroba i jak się objawia? Co zrobić, by zmniejszyć ryzyko wystąpienia mastitis u bydła mlecznego?

Czym jest mastitis u krów?

Mastitis to choroba prowadząca do silnego zapalenia gruczołu mlekowego oraz tkanek wymienia. Powoduje ją reakcja układu odpornościowego na wnikanie bakterii do kanału strzykowego. Zdarza się też, że mastitis pojawia się u krów, u których doszło do termicznego lub mechanicznego uszkodzenia wymienia.

Mastitis powstaje w wyniku wniknięcia bakterii do wymienia. Skutkiem jest produkcja mniejszej ilości mleka, które cechuje się niższą jakością. Zazwyczaj choroba ta pojawia się w sytuacji, gdy w hodowli nie przestrzega się norm higieniczno-sanitarnych. Może jednak wystąpić również u zadbanego bydła. W niektórych przypadkach mastitis jest śmiertelne. Powoduje też wysokie prawdopodobieństwo trwałego uszkodzenia wymienia.

Objawy mastitis, które warto znać

Mastitis nie zawsze powoduje widoczne zmiany w funkcjonowaniu organizmu krowy mlecznej. W wielu przypadkach choroba ta wiąże się jednak z następującymi objawami:

  • obrzęk wymienia,

  • zbyt wysoka temperatura i zaczerwienienie wymienia,

  • dyskomfort podczas dotykania wymienia,

  • podwyższona ciepłota ciała,

  • wodniste mleko ze skrzepami, ropą, krwią lub kłaczkami – w nielicznych przypadkach,

  • brak łaknienia,

  • spadek wydajności mlecznej,

  • zapadnięte oczy,

  • mniejsza ruchliwość,

  • biegunka lub odwodnienie.

Istnieje również podkliniczna postać mastitis. Zwykle nie daje ona widocznych objawów. Jedyną oznaką tej choroby jest wzrost liczby komórek somatycznych. Wartość tę można określić poprzez badanie składu mleka.

Przyczyny występowania mastitis – drobnoustroje

Mastitis u krów mlecznych może pojawić się w związku z różnymi czynnikami. To np.:

  • patogeny środowiskowe,

  • uszkodzenia mechaniczne, chemiczne lub termiczne wymienia,

  • niskie standardy higieny – w hali udojowej i na stanowiskach dla krów. Najczęściej drobnoustroje odpowiedzialne za tę chorobę pojawiają się na takich elementach, jak boksy dla bydła lub sprzęt udojowy.

Diagnoza mastitisu – możesz wykonać ją sam

Jeśli podejrzewasz, że dana krowa może borykać się z mastitis, warto wykonać odpowiednie badania. Wiele z nich można przeprowadzić samodzielnie. Podczas diagnozowania mastitis przyda się np. tacka do testowania mleka. Pozwala ona na ocenienie jego składu i wykrycie ewentualnych śladów ropy, krwi lub kłaczków. Mleko od chorych krów cechuje się też zbyt dużą liczbą komórek somatycznych.

Zapalenie wymienia u krów mlecznych – czy jest niebezpieczny dla zwierząt?

Zapalenie wymienia u krów mlecznych może być niebezpieczny dla zwierzęcia. Powoduje nie tylko dyskomfort podczas poruszania się, lecz także bolesność, gorączkę czy wydzielanie ropy do mleka. Takie problemy pojawiają się w przypadku poważnej postaci mastitis. Nie wszystkie stadia tej choroby powodują zagrożenie dla życia i zdrowia krowy, jednak warto zwalczać to schorzenie w celu poprawy jakości mleka.

Zapalenie gruczołu mlekowego – jak można je leczyć?

Leczenie mastitis wymaga zastosowania antybiotyków i leków przeciwzapalnych. W bardzo poważnych stadiach może być konieczne również przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego. Proces leczenia zapalenia wymienia może trwać nawet kilka tygodni, w zależności od stopnia nasilenia choroby. W przypadku potwierdzenia schorzenia u danej krowy należy skontaktować się z lekarzem weterynarii.

Profilaktyka mastitisu, którą warto stosować

Istnieją praktyki, które mogą pomóc zmniejszyć ryzyko wystąpienia mastitis. To m.in.:

  • zachowanie wysokiego poziomu higieny na wszystkich etapach chowu krów mlecznych – ogromne znaczenie ma czyszczenie sprzętu udojowego i regularna wymiana ściółki,

  • minimalizowanie stresu w trakcie hodowli,

  • dbanie o odpowiednie warunki na pastwisku – nie powinna panować na nich zbyt wysoka wilgotność. Na zwiększenie ryzyka wystąpienia mastitis wpływa też nadmiar błota.

W sklepie Lewmik.pl znaleźć można również różnego rodzaju preparaty, które pomagają zmniejszyć szansę na wystąpienie zapalenia wymienia. To m.in. balsam chroniący wymiona przed mastitis.

Mastitis u krów mlecznych – podsumowanie

Mastitis to choroba, która może być bardzo niebezpieczna. W skrajnych przypadkach prowadzi ona nawet do śmierci zwierzęcia. Przekłada się też na wyraźnie niższą jakość mleka. Choroba ta często pojawia się w stadach krów mlecznych, ale na szczęście istnieją praktyki, które pomagają zmniejszyć ryzyko jej wystąpienia.

Dodaj komentarz