Uncategorized

Dekornizacja cieląt — jak i kiedy powinna być przeprowadzana?

dekornizacja-cielat

Dekornizacja cieląt jest przeprowadzana w celu zapewniania bezpieczeństwa zarówno zwierzętom, jak i ludziom. Jest to działanie profilaktyczne, które ma na celu usunięcie zalążków rogów. Dowiedz się, dlaczego warto przeprowadzać ten zabieg oraz kiedy najlepiej to zrobić. Poznaj także przebieg dekornizacji bydła krok po kroku.

Czym jest dekornizacja cieląt?

Dekornizacja bydła w celu zapewnienia dobrostanu bydła to usuwanie rogów, a dokładniej ich zalążków u cieląt. Można to zrobić metodą termiczną, chemiczną lub chirurgicznie.

Dlaczego warto usuwać rogi u cieląt? Wyjaśniamy!

Usuwanie rogów przede wszystkim zwiększa bezpieczeństwo zarówno całego stada, jak i ludzi, którzy je obsługują. Mogą one stanowić skuteczną broń, a urazy nimi wywołane nierzadko wiążą się z przykrymi konsekwencjami.

Brak rogów u bydła redukuje ryzyko wzajemnego zranienia się zwierząt. Dzięki ich usunięciu osoby obsługujące całe stado nie muszą również obawiać się o uraz — także przypadkowy. Zabieg usuwania rogów zapobiega również ich kontuzjom czy problemom z nieprawidłowym wykształcaniem się.

Dekornizacja a bezpieczeństwo zwierzęcia — czy jest to bezpieczne dla zdrowia cieląt?

Zabieg dekornizacji jest bezpieczny dla zwierząt pod warunkiem, że wykonuje się go w odpowiedni sposób. W zależności od wybranej metody może go przeprowadzać hodowca lub lekarz weterynarii. Usuwanie rogów powinno odbywać się w znieczuleniu miejscowym, które zminimalizuje ból. Jeśli chcesz prawidłowo zadbać o swoje cielęta, zapoznaj się także z innym artykułem na naszym blogu dotyczącym tej tematyki: https://lewmik.pl/jak-zadbac-o-zdrowy-odchow-cielat-porady-dla-hodowcow/.

W jakim czasie od urodzenia powinno się wykonać dekornizację u cieląt?

Usunięcie rogów u cieląt należy przeprowadzać w 3-6 tygodniu życia. Zawiązki rogów są wyczuwalne pod palcami, ale jeszcze nie rozwinięte, co znacząco ułatwia dekornizację. Dowiedz się także, kiedy należy znakować bydło oraz jak to prawidłowo zrobić: https://lewmik.pl/znakowanie-bydla-jak-i-kiedy-je-wykonac/.

Wypalanie rogów dorosłych zwierząt nie jest co prawda zakazane, jednak wiążę się z dużym bólem i stresem, a także większymi kosztami. Jednak usunięte prawidłowo zawiązki rogów zwiększają bezpieczeństwo stada i nie powoduje powikłań u zwierzęcia.

Jak usuwać rogi u cieląt? Proces dekornizacji krok po kroku

Pierwszą metodą usunięcia zawiązków rogów jest zabieg chirurgiczny. Może on być przeprowadzony wyłącznie przez lekarza weterynarii. Metoda chirurgiczna jest uznawana za najmniej bolesną i najszybszą. Jej wadą jest jednak obfite krwawienie, dlatego jest wybierana bardzo rzadko.

Metoda termiczna oraz chemiczna może być przeprowadzona samodzielnie przez hodowcę. Wymagany jest jednak odpowiedni sprzęt oraz wiedza na temat tego, jak prawidłowo wykonać dekornizację. Poniżej znajdziesz szczegółowy przebieg każdej z nich.

Metoda termiczna – jak przeprowadzić dekornizację w ten sposób?

Jest to jedna z metod dekornizacji, która może być wykonywana przez hodowcę. Jak przeprowadzić dekornizację metodą termiczną? Przedstawiamy proces w kilku krokach:

  1. Zabezpiecz skórę wokół zalążka rogów i zastosuj miejscowe znieczulenie.

  2. Zabezpiecz zwierzę, aby podczas zabiegu nie wykonywało niekontrolowanych ruchów.

  3. Zastosuj dekornizator elektryczny, akumulatorowy lub gazowy, w celu usunięcie rogów.

  4. Zdezynfekuj miejsce przeprowadzenia zabiegu.

  5. Obserwuj stan zwierzęcia i podawaj antybiotyk przepisany przez lekarza weterynarii.

Jeśli chcesz samodzielnie przeprowadzić zabieg usuwania rogów u bydła, zaopatrz się w niezbędny sprzęt. W ofercie Lewmik znajdziesz zarówno dekornizatory, jak i wszystkie potrzebne akcesoria. Sprawdź nasz asortyment pod adresem: https://lewmik.pl/kategoria/dekornizator/.

Metoda chemiczna – na czym polega?

Kolejną metodą dekornizacji możliwą do przeprowadzenia samodzielnie przez hodowcę to metoda chemiczna. Można ją wykonać w kilku krokach:

  1. Zastosuj znieczulenie miejscowe w celu zmniejszenia dolegliwości bólowych.

  2. Zabezpiecz skórę wokół zalążków, aby uniknąć poparzenia. Zachowaj także szczególną ostrożność podczas korzystania ze środków chemicznych.

  3. Nałóż na zalążki rogów substancję o właściwościach żrących, która spowoduje ich obumarcie.

  4. Odizoluj zwierzę od pozostałych osobników, aby nie zlizały pozostałości preparatu.

W przypadku metody chemicznej ból pojawia się najczęściej po około kilku godzinach. Bardzo ważne jest obserwowanie zachowania zwierzęcia, a w razie potrzeby konsultacja z weterynarzem. Stosując tę metodę, należy szczególnie uważać, aby preparat nie przedostał się na skórę wokół rogów. Trzeba także liczyć się z możliwością wystąpienia przejściowych stanów zapalnych. Przy odpowiedniej profilaktyce to ryzyko jest jednak bardzo niskie.

Usuwanie zawiązków rogów u cieląt — podsumowanie

Usuwanie rogów może przynieść wiele korzyści, a przede wszystkim zwiększyć bezpieczeństwo wszystkich osobników w stadzie. Dekornizacja musi być jednak przeprowadzona sprawnie i przy wykorzystaniu odpowiednich narzędzi, aby zminimalizować ból i stres bydła. Usuwanie zawiązków rogów powinno być poprzedzone zastosowaniem znieczulenia miejscowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *