Wapnowanie gleby to jeden z wielu zabiegów, jakie trzeba wykonywać, by zachować odpowiednią jakość podłoża. Jego celem jest podwyższenie odczynu ziemi, zwłaszcza gdy naturalnie jest on kwaśny. Kiedy wykonuje się wapnowanie gleby? Jakie nawozy warto zastosować?
Dlaczego wapnowanie jest potrzebne?
Większość warzyw nie rośnie dobrze w glebach ciężkich, o kwaśnym odczynie. Z tego powodu na polach, na których występuje takie podłoże, stosuje się zabieg wapnowania. Zbyt niskie pH gleby sprawia, że rośliny nie są w stanie przyswajać składników pokarmowych. Dzięki zastosowaniu nawozów mineralnych możliwe jest usprawnienie transportu cennych substancji odżywczych do komórek warzyw.
Kiedy wapnować glebę?
W Polsce przeważają gleby kwaśne, dlatego wielu rolników przeprowadza proces wapnowania. Wykonuje się go po zbiorach warzyw i owoców, czyli jesienią lub późnym latem. Warto wapnować w dni suche, kiedy to ma się największą kontrolę nad rozprowadzaniem nawozu.
Wapnowanie przeprowadza się co 2 lata na podłożu lekkim i co 4 lata, jeśli w danym miejscu znajdują się gleby ciężkie.
Zdarza się, że wapnowanie gleby nie zostało wykonane jesienią. Ma to miejsce w sytuacji, gdy ogród jest dopiero zakładany. Wówczas można przeprowadzić ten proces także wiosną, jednak o tej porze roku warto korzystać z nawozów działających wolno.
Jak wapnować glebę?
Do wapnowania gleb można zastosować zarówno narzędzia ręczne, jak i ciągnik z odpowiednim osprzętem. Przed rozpoczęciem prac wskazane jest zbadanie odczynu podłoża, co pozwoli na określenie odpowiedniej ilości wapnia przypadającego na każdy metr kwadratowy.
Wysypanie wapna na glebę nie wystarczy. Konieczne jest też jego zakopanie. Nawozy działają bowiem dopiero wtedy, gdy są przykryte ziemią.
Czym wapnować glebę?
Do wapnowania stosuje się nawozy wapniowe. Często zawierają one również inne składniki, jak np. magnez. Na rynku warto wyróżnić nawozy węglanowe oraz tlenkowe. Różnią się formą zastosowanego wapnia, a więc także szybkością działania. W przypadku gleb lekkich lepiej sięgnąć po preparaty węglanowe. Na glebach ciężkich można pozwolić sobie na produkty tlenkowe, które działają zdecydowanie szybciej. To np. wapno palone.
Dlaczego warto znać odczyn gleby?
W każdym ogrodzie ziemia ma nieco inny skład i odczyn. Wpływają na to stosowane nawozy, środki ochrony roślin, ukształtowanie terenu czy sposób ściółkowania, a także działalność ludzka na danym terenie. Przed rozpoczęciem wapnowania warto przeprowadzić pomiar pH gleby. W ten sposób można obliczyć ilość nawozu z wapnem, która pozwoli na uzyskanie odpowiedniego odczynu. To metoda umożliwiająca uzyskanie optymalnego składu podłoża i zakupienie właściwej ilości wapna.
Jaki odczyn PH lubią warzywa?
Każde warzywo preferuje nieco inny odczyn gleby. Zdecydowana większość roślin uprawianych w Polsce rośnie najlepiej na podłożu o pH równym 6-7. Jedynym wyjątkiem jest szczaw, który radzi sobie dobrze także na glebach o kwaśnym odczynie.
Co zamiast wapnowania gleby?
Wapnowanie jest najpopularniejszym sposobem na podniesienie pH gleby, a także nasycenie jej wapniem. Jeśli jednak w podłożu znajduje się wystarczająco duża ilość tego pierwiastka, zwykle nie ma sensu stosować specjalnych nawozów. W sytuacji, gdy zależy Ci wyłącznie na zmianie pH ziemi, lepiej postawić na specjalny odkwaszacz. To substancja, która sprawia, że gleba zyskuje bardziej zasadowy odczyn, a jednocześnie nie staje się przesycona wapniem.
Kiedy obornik, a kiedy wapno?
Obornik jest produktem, który pomaga poprawić właściwości gleby i nasycić ją cennymi substancjami odżywczymi. To doskonałe dopełnienie wapnowania, jednak warto pamiętać, by nie stosować obu preparatów w tym samym czasie. Odstęp pomiędzy poszczególnymi zabiegami powinien wynosić co najmniej 2 miesiące.
Dlaczego nie mieszać wapna z innymi nawozami?
Nawozy wapniowe nie powinny być mieszane z innymi środkami dostarczającymi składników pokarmowych, ponieważ mogą wchodzić z nimi w reakcję. Takie zjawisko sprawia, że substancje zawarte we wszystkich preparatach nie są dobrze wchłaniane przez rośliny. Zwykle należy zachować odstęp co najmniej 2 miesięcy pomiędzy aplikacją różnych nawozów. Taki krok pozwoli wykorzystać potencjał obu preparatów, oszczędzając pieniądze i czas.
Dofinansowanie do wapnowania gleby
W Polsce można skorzystać z dofinansowania do wapnowania gleby. Wysokość świadczenia zależy od wielkości gospodarstwa rolnego i ilości potrzebnego surowca. W przypadku pól o powierzchni mniejszej niż 25 ha jest to 300 zł za tonę. Im większe gospodarstwo, tym mniejsza dopłata.
Na dofinansowanie do wapnowania gleby mogą liczyć posiadacze użytków rolnych, które nie przekraczają 75 ha. Takiemu świadczeniu podlegają wyłącznie grunty o pH mniejszym lub równym 5,5. Dofinansowanie zwykle jest udzielanie nie częściej niż raz na cztery lata. Rolnicy, którzy dysponują większymi gospodarstwami, mogą uzyskać dopłatę do ilości surowca, która jest potrzebna do wapnowania maksymalnie 75 ha terenu.