Uncategorized

Znakowanie bydła – jak i kiedy je wykonać?

znakowanie-bydla-jak-i-kiedy-je-wykonac

Znakowanie bydła jest obligatoryjne, co wynika z przepisów obowiązujących na terenie Unii Europejskiej. Proces ten powinien odbywać się zgodnie z określonymi zasadami. Jak przebiega znakowanie bydła? Jakie metody można wykorzystać do oznaczenia zwierząt gospodarskich?

Znakowanie bydła – czy jest to obowiązek hodowcy?

Znakowanie bydła jest obowiązkiem hodowcy. Rolnicy muszą odpowiednio znakować zwierzęta i zgłaszać ten fakt do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Obowiązek znakowania bydła dotyczy również zwierząt sprowadzanych z zagranicy. W ich przypadku nie należy jednak stosować nowych, polskich oznaczeń. Konieczne jest zachowanie tych nadanych w kraju pochodzenia zwierzęcia. Numery są bowiem wydawane dożywotnio i nie ma możliwości ich zmiany.

Kiedy należy znakować bydło w swojej hodowli? Podpowiadamy

Oznakowanie bydła jest konieczne w terminie 7 dni od momentu urodzenia zwierzęcia. Obowiązek ten dotyczy również właścicieli trzody chlewnej, choć w tym przypadku czas na znakowanie jest inny.

Aby uzyskać numer zwierzęcia, konieczne jest złożenie odpowiedniego wniosku w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR). Należy zrobić to jak najszybciej po urodzeniu cielęcia, by nie przekroczyć ustawowych terminów.

W jaki sposób znakować bydło – metody znakowania bydła

Obecnie istnieje szereg metod znakowania bydła. Niektóre są trwałe, a inne jedynie tymczasowe. Wybór odpowiedniej techniki zależy wyłącznie od preferencji hodowcy.

W ostatnim czasie zmieniły się unijne przepisy dotyczące znakowania zwierząt. Obecnie pozwalają one na stosowanie takich metod jak:

  • kolczyki elektroniczne i zwykłe,

  • opaski na pęcinę,

  • kapsułki ceramiczne,

  • wszczepiane transpondery,

  • tatuaże.

ARiMR prowadzi specjalną listę producentów, których wyroby mogą być stosowane do oznaczania bydła.

Kolczykowanie bydła – popularna metoda rejestracji zwierząt

Kolczykowanie bydła to jedna z najpopularniejszych metod znakowania zwierząt. Pozwala ona na nadanie numeru osobnikowi, który zostanie do niego przypisany na całe życie. Jeśli dojdzie do uszkodzenia kolczyka, konieczne jest wyrobienie jego duplikatu. Ma on wówczas ten sam numer identyfikacyjny bydła co poprzedni egzemplarz.

Kolczyki używane w stadach bydła mięsnego i mlecznego są wydawane przez ARiMR. Instytucja ta przydziela pulę numerów identyfikacyjnych, którymi można następnie oznaczyć zwierzęta.

Do kolczykowania bydła służą specjalne kolczykownice. To proste narzędzia, które pozwalają na zamocowanie oznaczenia w małżowinie, w najmniej ukrwionym miejscu. Dzięki temu możliwe jest zminimalizowanie bólu i stresu.

Tatuowanie bydła

Innym sposobem znakowania jest tatuowanie bydła. Wykonuje się je z wykorzystaniem tatuownic uderzeniowych lub zaciskowych. Urządzenia te pozwalają na umieszczenie na ciele zwierzęcia unikalnego numeru przyznanego przez ARiMR. Oznaczenie to jest trwalsze niż tradycyjne kolczyki dla bydła, choć wiąże się z większym bólem. Po wykonaniu tatuażu rany goją się przez nawet kilka dni.

Inne sposoby identyfikacji bydła

Istnieją również mniej trwałe metody znakowania bydła, które pozwalają na całkowite wyeliminowanie bólu i stresu. Mowa tu o specjalnych kredkach, sprayach czy obrożach. Pozwalają one na nadanie numeru zwierzęciu bez konieczności wprowadzania dożywotnich modyfikacji w jego ciele.

Wszystkie wyżej wymienione produkty do znakowania bydła znajdziesz w sklepie internetowym Lewmik.pl. W razie problemów z wyborem odpowiedniego modelu warto skorzystać z pomocy specjalistów.

Znakowanie bydła – podsumowanie

Proces znakowania różni się w zależności od danego gatunku zwierząt. W przypadku osobników hodowlanych jest on obowiązkowy. Najczęściej w tym celu korzysta się z kolczykowania lub tatuowania, ale istnieją również alternatywne metody nadawania bydłu numerów. Wybór odpowiedniej techniki identyfikacji zwierzęcia zależy przede wszystkim od preferencji hodowcy, jednak musi być on zgodny z przepisami obowiązującymi w Unii Europejskiej.

Dodaj komentarz