Pierwsze miesiące życia zwierząt są bardzo ważnym okresem. W tym czasie powinny one przyjmować pasze pełne konkretnych składników odżywczych wspierających ich wzrost. Jakie są dobre praktyki w zakresie żywienia cieląt?
Czym można żywić cielęta? Wyjaśniamy
W pierwszych kilku dniach życia cieląt ich podstawowym pokarmem jest siara. Wytwarza ją organizm matki, zanim przejdzie do produkcji standardowego mleka. Jeśli krowa nie jest w stanie wyprodukować siary o odpowiednio wysokiej jakości, istnieje opcja zastosowania specjalnych dodatków paszowych.
W kolejnych dniach można wprowadzić mleko lub preparaty mlekozastępcze, a także pasze stałe. W przypadku intensywnej hodowli cieląt, tuż po zakończeniu pojenia siarą, stosuje się produkty wysokobiałkowe, które stymulują szybki przyrost masy ciała.
System tradycyjny zakłada natomiast zastosowanie mleka pełnego, które podaje się tuż po siarze – przez kolejne 10-14 dni. Od 14. dnia życia wprowadza się pasze strukturalne.
W sklepie Lewmik.pl można znaleźć zarówno akcesoria do karmienia cieląt, jak i mleko dla cieląt od 14 dnia życia.
Stosowanie preparatu mlekozastępczego w karmieniu cieląt – czy jest bezpieczne dla zdrowia zwierząt?
Zdarza się, że krowa nie jest w stanie samodzielnie wytworzyć pokarmu niezbędnego do odchowu cieląt. W takim przypadku często już od pierwszych dni życia stosuje się specjalne preparaty mlekozastępcze. Produkty te włącza się do diety także w przypadku hodowli intensywnej.
Obecnie preparaty mlekozastępcze dla bydła mlecznego i mięsnego to jakościowe środki, które są w stanie dostarczyć zwierzęciu wszystkie cenne składniki odżywcze. Warto pamiętać, by wybierać preparaty znanych producentów, z odpowiednimi certyfikatami. Muszą być one również dopasowane do przeznaczenia bydła.
Kiedy można zacząć karmić cielęta paszą treściwą?
Hodowcy przeprowadzają odchów cieląt na różne sposoby, zgodnie z własnymi obserwacjami i wypracowanymi metodami działania. Paszę treściwą niekiedy stosuje się tuż po zakończeniu spożywaniu siary, czyli po kilku dniach życia zwierzaka. Istnieją również szkoły, które zakładają wprowadzenie pasz stałych nieco później – po około 2 tygodniach.
Ile razy dziennie karmić cielęta?
Pierwszym pożywieniem cielaka jest siara, którą zwierzę powinno wypić już po 30 minutach od narodzenia. Zawiera ona bowiem wszystkie niezbędne substancje odżywcze i przeciwciała, które pomagają zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób u młodego bydła. W trakcie pierwszych dni, kiedy cielę żywi się siarą, karmienie może następować nawet kilkanaście razy na dobę. W hodowlach przemysłowych zwykle zmniejsza się tą liczbę do 3-5 karmień.
W kolejnych tygodniach życia cielęta powinny dostawać pożywienie dwa razy dziennie. Takie rozwiązanie powoduje większe przyrosty masy ciała, dlatego jest powszechnie stosowane w przypadku hodowli przemysłowych.
W jaki sposób karmić cielęta? Przedstawiamy przydatne akcesoria
Na rynku znaleźć można wiele produktów, które są niezbędne do karmienia cieląt w pierwszych tygodniach życia. Zanim zaczną one korzystać z paszy treściwej, wskazane jest używanie butelek ze specjalnymi smoczkami i regulowanymi zaworami. Akcesoria te pozwalają na wygodne podawanie wody rozmieszanej z preparatem mlekozastępczym. W sklepie Lewmik.pl znaleźć można m.in. poidła, które umożliwiają karmienie nawet kilku zwierząt w tym samym czasie.
Alternatywą dla butelek z uchwytem są specjalne aparaty do podawania płynów z giętkimi sondami, które zapewniają znacznie większy zasięg.
Trzeba pamiętać, że mleko podawane młodym zwierzętom musi mieć również odpowiednią temperaturę. Z tego powodu w hodowlach powszechnie korzysta się ze specjalnych podgrzewaczy.
Najczęściej popełniane błędy w żywieniu cieląt
Najczęściej popełniane błędy w żywieniu cieląt to:
niewłaściwe karmienie w pierwszych dniach życia – niedostarczenie odpowiedniej ilości siary może spowodować zwiększone ryzyko chorób,
niewłaściwy dobór preparatu mlekozastępczego – środek ten musi być dostosowany do wieku i przeznaczenia zwierzęcia,
niewłaściwa częstotliwość karmienia – zbyt rzadkie lub częste karmienie może wpłynąć na wydajność zwierząt,
nieodpowiednia ilość pokarmu – ilość podawanego mleka lub paszy treściwej musi być dostosowana do wieku i potrzeb zwierzęcia.
Żywienie cieląt – podsumowanie
Żywienie cieląt może różnić się w zależności od wieku, przeznaczenia i rasy zwierzęcia. Hodowcy stosują różne metody pracy, które pozwalają im na uzyskanie jak najlepszych możliwych rezultatów. W przypadku żywienia cieląt niezwykle ważne jest postawienie na odpowiednie akcesoria i jakościowe preparaty, które można znaleźć m.in. w sklepie Lewmik.
2 thoughts on “Żywienie cieląt – dobre praktyki”