Prawidłowe żywienie krów mlecznych jest niezwykle ważne, gdyż wpływa na kondycję zwierząt oraz jakość mleka. Każdy hodowca musi wiedzieć, co powinien podawać bydłu, aby zadbać o jego dobrostan. Powinien także znać najpopularniejsze systemy żywienia krów oraz wiedzieć, jakich zasad należy przestrzegać.
Czym powinno się karmić bydło mleczne?
W żywieniu bydła mlecznego najważniejsza jest wysokiej jakości pasza. Musi ona mieć odpowiednią strukturę, która będzie sprzyjała prawidłowemu trawieniu. Niezbędne jest także podawanie produktów uzupełniających składniki mineralne i dodatków paszowych. Nie można również pominąć prawidłowego nawodnienia bydła mlecznego.
Przygotowujesz się do chowu cieląt? Przeczytaj także, jak powinno wyglądać prawidłowe żywienie cieląt.
Warto pamiętać o dodatkach paszowych, lizawkach i odpowiednim nawodnieniu krów mlecznych
Nawet najlepsza pasza podawana zwierzętom nie dostarcza wszystkich niezbędnych składników odżywczych, które są potrzebne do ich prawidłowego funkcjonowania. Żywienie bydła mlecznego powinno obejmować także podawanie lizawek. Poprawiają one wydajność, a także wpływają korzystnie na kondycję i płodność zwierząt dzięki temu, że dostarczają cenne minerały i witaminy.
Do codziennej porcji pokarmowej warto także dokładać dodatki paszowe. Dzięki nim zwierzęta uzupełniają niedobory aminokwasów. Zadbaj o swoje bydło mleczne i wybieraj najlepsze dodatki i lizawki dostępne w naszym sklepie. Znajdziesz je pod adresem: https://lewmik.pl/kategoria/suplementy-dla-bydla/.
Bardzo ważne jest także prawidłowe nawodnienie krów mlecznych. Zapotrzebowanie na wodę znacząco przewyższa ilość przyjmowanego suchego pokarmu. Jest to związane z produkcją mleka składającego się w większości właśnie z wody.
Najpopularniejsze systemy żywienia krów — czym się charakteryzują?
Wyróżnia się trzy systemy żywienia krów mlecznych:
tradycyjny system żywienia,
PMR (ang. partially mixed ration),
TMR (ang. total mixed ration).
Pierwszy z nich polega na oddzielaniu głównych składników, czyli paszy treściwej oraz objętościowej. Hodowca kontroluje to, co podaje bydłu. Ten sposób żywienia ma jednak także wady. Główną z nich jest możliwość wystąpienia sytuacji, gdy krowy mleczne zjadają jedynie pokarm, który jest dla nich najbardziej atrakcyjny. To z kolei zwiększa ryzyko wystąpienia chorób metabolicznych wynikających z powodu nieprawidłowo zbilansowanej dawki pokarmowej.
System PMR najczęściej stosuje się w oborach uwięziowych oraz wolnostanowiskowych, czyli w miejscach, w których nie ma możliwości podziału stada na mniejsze grupy. Podstawą żywienia w tej metodzie jest kompletna porcja TMR zbilansowana na poziomie średniej wydajności. Krowy, które produkują większe ilości mleka, dostają dodatkowo paszę treściwą.
Zdecydowanie najpopularniejszy jest system TMR. Stosuje się go przede wszystkim w gospodarstwach, w których kluczowe znaczenie ma wydajność mleczna stada. Zakłada żywienie bydła pełną dawką pożywienia. W jej skład wchodzą pasze objętościowe, treściwe, a także związki mineralne i witaminowe.
Jak powinno wyglądać prawidłowe żywienie krów mlecznych? 5 najważniejszych zasad
Poznaj 5 najważniejszych zasad, których powinieneś przestrzegać, aby zadbać o prawidłowe żywienie krów mlecznych.
Regularne pory karmienia
Pasze powinny być podawane w równych odstępach czasu, zazwyczaj 2-3 razy dziennie. Należy je podzielić na porcje. Podanie zbyt dużej ilości pokarmu jednorazowo może skutkować tym, że nie zostanie on w całości zjedzony. To z kolei powoduje psucie się paszy, która musi zostać zutylizowana, co generuje dodatkowe koszty.
Prawidłowa struktura paszy
Pasza powinna być dobrze rozdrobiona w taki sposób, aby bydło przyjmowało wszystkie składniki pokarmowe, które się w niej znajdują. Ograniczy to zjawisko wybierania wyłącznie najsmaczniejszych elementów.
Odpowiednie, bezpieczne przechowywanie paszy
Dotyczy to przede wszystkim paszy objętościowej, takiej jak kiszonki czy sianokiszonki. Niezbędne jest ich prawidłowe przechowywanie i zapewnienie warunków beztlenowych. W ten sposób uda się uniknąć rozwoju bakterii i innych drobnoustrojów chorobotwórczych.
Higiena stołów paszowych i żłobów
Krowy muszą pobierać pokarm w sterylnych warunkach. Oznacza to przede wszystkim konieczność regularnego usuwania pozostałych resztek pokarmu, aby zapobiec ich psuciu. Niedojady są bowiem doskonałym środowiskiem dla rozwoju szkodliwych mikroorganizmów.
Dopasowanie żywienia do fazy laktacji
Niezbędny jest podział krów mlecznych zgodnie z fazami laktacji, w których się aktualnie znajdują. Wiąże się to z podawaniem zróżnicowanej dawki pokarmowej. Innej ilości paszy potrzebuje bydło zasuszane, a inne to w szczycie laktacji.
Dobre praktyki żywienia krów mlecznych — podsumowanie
Krowy przeznaczone do produkcji mleka muszą być odpowiednio karmione. Właściwie zbilansowany pokarm jest bardzo ważny dla wydajności oraz zdrowotności zwierząt. Żywienie bydła mlecznego to przede wszystkim pasze objętościowe (soczyste i suche) oraz treściwe (ziarna zbóż, śruty poekstrakcyjne i nasiona roślin motylkowatych). Składniki w dawce pokarmowej muszą być odpowiednio rozdrobnione oraz zmieszane. Nie można także zapomnieć o podawaniu wysokiej jakości dodatków oraz lizawek. W prawidłowym żywieniu bydła kluczowe znaczenie ma także dostęp do świeżej wody.
2 thoughts on “Żywienie krów mlecznych — jak powinno wyglądać? Przegląd dobrych praktyk”